تزریق داخل مفصل و PRP

تزریق داخل مفصلی نوعی تزریق است که مستقیماً در مفصل قرار می گیرد تا درد را تسکین دهد. این دارو برای درمان بیماری های التهابی مفصل مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، نقرس، تاندونیت، بورسیت، سندرم تونل کارپال و گاهی اوقات آرتروز استفاده می شود. کورتیکواستروئیدها (استروئیدها)، بی حس کننده های موضعی، اسید هیالورونیک و بوتاکس و تزریق‌های پزشکی احیاکننده، مانند پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، سلول‌های بنیادی و پرولوتراپی، که سعی در تسکین درد و همچنین تحریک بهبود سلول‌ها و بافت‌ها دارند ، رایج ترین مواد تزریقی به داخل مفاصل برای این درمان هستند..

پی ار پی چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت که گاهی اوقات PRP درمانی یا درمان با پلاسمای شرطی شده اتولوگ (ACP) نامیده می شود، تلاش می کند تا از خواص درمانی طبیعی خون برای ترمیم غضروف، تاندون ها، رباط ها، ماهیچه ها یا حتی استخوان آسیب دیده استفاده کند. تعداد زیادی از مردم برای درمان لیست گسترده ای از بیماری های ارتوپدی، از جمله آرتروز، به تزریق PRP روی می آورند. بیشتر برای آرتروز زانو استفاده می شود، اما ممکن است در سایر مفاصل نیز استفاده شود.

هنگام درمان استئوآرتریت با پلاسمای غنی از پلاکت، پزشک PRP را مستقیماً به مفصل آسیب دیده تزریق می کند. هدف این است که:
درد را کاهش دهید
بهبود عملکرد مفاصل
احتمالاً آسیب غضروف را کند، متوقف یا حتی ترمیم کند.
پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت از نمونه خون خود بیمار گرفته می شود. تزریقات درمانی حاوی پلاسمایی با غلظت پلاکت بالاتر از خون طبیعی است.

تزریق

نیاز به رزرو نوبت و مشاوره بیشتر دارید؟

با ما تماس بگیرید
در ادامه برای فهم بهتر مطالب با پاسخ چند سوال آشنا شویم:
  • پلاسما چیست؟ پلاسما جزء مایع خون است. این وسیله ای برای گلبول های قرمز و سفید و سایر موادی است که در جریان خون حرکت می کنند. پلاسما عمدتاً آب است اما شامل پروتئین ها، مواد مغذی، گلوکز و آنتی بادی ها و سایر اجزاء نیز می باشد.
  • پلاکت چیست؟ مانند گلبول های قرمز و سفید، پلاکت ها جزء طبیعی خون هستند. پلاکت ها به تنهایی هیچ خاصیت ترمیم کنندگی یا شفابخشی ندارند. بلکه موادی به نام فاکتورهای رشد و سایر پروتئین‌هایی ترشح می‌کنند که تقسیم سلولی را تنظیم می‌کنند، بازسازی بافت را تحریک می‌کنند و باعث بهبودی می‌شوند. پلاکت ها همچنین به لخته شدن خون کمک می کنند. فردی که پلاکت‌های معیوب دارد یا پلاکت‌های بسیار کمی دارد، به دلیل بریدگی بیش از حد خونریزی می‌کند.
  • پلاسمای غنی از پلاکت چگونه ساخته می شود؟ رایج ترین راه برای تهیه PRP شامل سانتریفیوژ کردن نمونه خون بیمار است. یک ویال خون در یک سانتریفیوژ قرار داده می شود و در آنجا با سرعت بسیار بالا چرخانده می شود. چرخش باعث جدا شدن خون به چند لایه‌های می‌شود. هنگامی که فرآیند سانتریفیوژ کامل شد، پزشک ویال را از سانتریفیوژ خارج کرده و محلول PRP را برای تزریق آماده می کند.

مزایای درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP).
پلاسمای غنی از پلاکت اتولوگ است، به این معنی که از بدن بیمار می آید، بنابراین طبیعی است و تزریق خطرات کمی دارد.
سایر درمان‌های استئوآرتریت خفیف تا متوسط می‌تواند غیرقابل اعتماد باشد یا از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، و برخی عوارض جانبی یا معایبی دارند:

راه های انجام ورزش در هنگام آرتریت اغلب می تواند بهبود یابد اما همیشه علائم را از بین نمی برد.
ثابت شده است که تزریق کورتیزون درد آرتروز را کاهش می دهد، اما تزریق مکرر می تواند به مرور زمان باعث تضعیف رباط ها و تاندون ها شود و ممکن است اثر مضری بر غضروف سالم داشته باشد.
داروهای ضد التهابی (NSAIDS) مانند آسپرین و ایبوپروفن می توانند درد را کاهش دهند، اما استفاده طولانی مدت می تواند مشکلات معده، فشار خون و مشکلات قلبی را تشدید کند.
جراحی‌های تعویض مفصل، جراحی‌های بزرگی هستند که نیاز به توانبخشی طولانی‌مدت دارند و باید برای موارد ناتوان‌کننده‌تر آرتریت رزرو شوند.
بیماران باید به خاطر داشته باشند که PRP درمان همه جانبه نیست و بهتر است از آن در ترکیب با درمان های غیرجراحی و تغییرات سبک زندگی مانند فیزیوتراپی، کاهش وزن، بریس ها و NSAID استفاده شود.

موارد منع مصرف پلاسمای غنی از پلاکت ‏تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است برای بیماران آرتروز که:

داشتن یک وضعیت پزشکی که می تواند با تزریق بدتر شود یا گسترش یابد، مانند عفونت فعال، بیماری متاستاتیک، یا بیماری های پوستی خاص، اختلالات خونی و خونریزی خاصی دارند
تحت درمان ضد انعقاد هستند (و نمی توانند به طور موقت درمان را تعلیق کنند)
کم خون هستند
حامله هستند
علاوه بر این، بیمارانی که به محصولات گاوی حساسیت دارند باید به پزشک خود اطلاع دهند. اگر پلاسمای غنی از پلاکت با ماده افزودنی به نام ترومبین گاوی که از گاو گرفته می شود، ترکیب شود، این بیماران ممکن است واکنش آلرژیک را تجربه کنند.
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیاز به دقت دارد زیرا باید مستقیماً در کپسول مفصلی انجام شود بنابراین یک پزشک با تجربه باید تزریق را انجام دهد که بدین منظور ما این اطمینان خاطر را به شما میدهیم که با خیال راحت به کلینیک دکتر علی معظمی پور مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از تزریق

2 تا 3 هفته قبل از عمل از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی خودداری کنید.

یک هفته قبل از عمل، مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن، یا داروهای آرتریت مانند سلبرکس را متوقف کنید.

5 روز قبل از عمل از مصرف داروهای ضد انعقاد خودداری کنید.

یک روز قبل از عمل مقدار زیادی مایعات بنوشید.

برخی از بیماران ممکن است بلافاصله قبل از عمل به داروهای ضد اضطراب نیاز داشته باشند

PRP

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، مرحله به مرحله

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش سرپایی است که شامل خونگیری، آماده سازی PRP و تزریق است و از این رو ممکن است بین 45 تا 90 دقیقه طول بکشد.
خون از ورید بازوی بیمار به داخل ویال کشیده می شود (معمولاً 15 تا 50 میلی لیتر ).
خون با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ پردازش می شود.
پزشک پلاسمای غنی از پلاکت سانتریفیوژ شده را برای تزریق آماده می کند.
ناحیه آسیب دیده مفصل با مواد ضدعفونی کننده مانند الکل یا ید تمیز می شود.
از بیمار خواسته می شود استراحت کند. این امر تزریق را تسهیل می کند و همچنین می تواند باعث کاهش درد تزریق شود.

پزشک با استفاده از یک سرنگ و سوزن، مقدار کمی (اغلب فقط 3 تا 6 میلی لیتر) پلاسمای غنی از پلاکت را به کپسول مفصلی تزریق می کند.
ناحیه تزریق تمیز و بانداژ می شود.
پلاسمای غنی از پلاکت معمولاً یک سری پاسخ های بیولوژیکی را تحریک می کند و محل تزریق ممکن است برای حدود 3 روز متورم و دردناک باشد.

 

پس از تزریق PRP: مراقبت های پیگیری فوری
بیماران باید برای چند روز از انجام فعالیت های سنگین و وارد کردن فشار به مفصل آسیب دیده خودداری کنند.
داروهای ضد التهابی مصرف نکنند؛ یک داروی ضد درد دیگر ممکن است توسط پزشک تجویز شود
برای محافظت و بی حرکت کردن مفصل آسیب دیده از بریس یا بند استفاده کنند. به بیماری که در مچ پا، زانو یا لگن تزریق می‌شود، ممکن است توصیه شود از عصا استفاده کند.
برای کمک به کاهش درد و تورم پس از تزریق، چند بار در روز به مدت 10 تا 20 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.
بیمارانی که از نظر فیزیکی مشاغل سختی ندارند معمولا می توانند روز بعد به سر کار خود برگردند. بیماران می توانند زمانی که تورم و درد کاهش می یابد، معمولاً چند روز پس از تزریق، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. بیماران نباید مصرف داروهای ضد التهابی را تا زمانی که توسط پزشک تایید شده است شروع کنند.
فیزیوتراپی : اگر تزریق (ها) در کاهش درد بیمار موفقیت آمیز باشد، احتمالاً فیزیوتراپی برای بیمار تجویز خواهد شد. انجام تمرینات ساده برای ایجاد و حفظ قدرت عضلانی اطراف مفصل آسیب دیده به کاهش علائم آرتروز کمک می کند و می تواند انحطاط بیشتر مفصل را کند یا متوقف کند.