زانــــو

انتهای استخوان ران که استخوانی درازست همراه با سراستخوان درشت نی و همچنین سطح پشتی استخوان کشکک که استخوانی مثلثی شکل ست، مفصل زانو رو تشکیل دادن.
این مفصل نوعی مفصل لولاییه (با حمید لولایی اشتباه نگیریدا😂، لولای در مثلا) که این به این معنیه که انتهای استخوان ران به شکل قرقره در قسمت مفصلی استخوان درشت نی قرار گرفته،این مفصل مثل لولا فقط در یک جهت حرکت می کنه.
ما در قسمت ران ماهیچه چهارسرران رو داریم که بعد از رسیدن به کشکک به عنوان رباط (بافت نرم) کشککی ادامه پیدا میکنه و استخوان کشکک رو در بر میگیره.
در واقع استخوان کشکک قسمت رویی این مفصله و در صدمه هایی که به ناحیه زانو وارد میشه،امکان آسیب اون خیلی زیاده.

در مواردی که بخشی از این استخوان جابه جا شده باشه نیاز به جراحی نیست و از آتل و گچ برای ثابت شدن زانو استفاده می کنند که بسته به میزان آسیب گاهی شش تا هشت هفته هیچ فشاری به زانو نباید آورده بشه.
در حالتی که استخوان شکسته باشه با استفاده از سیم یا پین ،استخوان را جا می اندازن که در بعضی مواقع هم آنقدر قطعات شکسته استخوان ،ریز و خورد شدن که امکان جا انداختن نداره و باید اون قطعات رو با عمل جراحی خارج کرد (که دقیقا نمونه جراحی یک زانوی خرد شده توسط دکتر علی معظمی پور رو در پیج اینستاگرام هم قرار دادیم، نتیجه عمل باور نکردنیه)، برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

زانو

وجود استخوان کشکک در این مفصل ،مانع بیش از حد راست شدن استخوان زانو میشه.
در دور سر استخوان درشت نی ما یک ورقه ضخیم بنام مینیسک دارم .
مینیسک داخلی به شکل C و وسیع و منیسک خارجی به شکل O و با وسعت کمتر در این ناحیه قرار داره.
ما در این ناحیه یک جراحی بنام منیسککتومی داریم که در اون تمام یا بخشی از این مینیسک ها رو برمیدارن.
همچنین چهار رباط در مفصل زانو وجود داره به نام های:
۱)رباط طرفی درشت نی (MCL)
۲)رباط طرفی نازک نی (LCL)
۳)رباط صلیبی قدامی (ACL)
۴)رباط صلیبی خلفی (PCL)

که رباط صلیبی قدامی برای ثبات زانو خیلی ضروریه و در افرادی که این رباط آسیب دیده ،در رفتگی زانو بسیار شایعه که در این موارد هم جراحی ضرورت پیدا می کنه.

زانو

نیاز به رزرو نوبت و مشاوره بیشتر دارید؟

با ما تماس بگیرید