بیماری مرالژیا پارستتیکا (سندرم برنارد راس) | سوزش و بی‌حسی

بیماری مرالژیا پارستتیکا

فهرست مطالب

سندرم برنارد راس یا بیماری مرالژیا پارستتیکا (Meralgia paresthetica disease)، یکی از مشکلات شایع در قسمت خارجی ران است که می‌تواند باعث بی‌حسی، درد، یا سوزش در این منطقه شود. این مشکل معمولاً ناشی از فشار زیادی به پا یا آسیب جدی به عصب‌های پا ایجاد می‌شود. در این مقاله، به بررسی عوامل ایجادکننده بیماری مرالژیا و روش‌های درمان مرالژیا پارستتیکا می‌پردازیم.

درمان بیماری های ارتوپدی کودکان در قم غیرجراحی

بیماری مرالژیا پارستتیکا چیست؟

بیماری مرالژیا پارستتیکا، نامی است که به یک نوع از بیماری‌های عصبی اطلاق می‌شود که اغلب با سوزش، بی‌حسی و احساس سوزش در قسمت خارجی ران همراه است. این بیماری اغلب به علت فشار یا آسیب به عصب‌هایی که احساس سطح پوست ران را تأمین می‌کنند، ایجاد می‌شود. این فشار می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند لباس‌های تنگ، چاقی، افزایش وزن، بارداری یا حتی ضربه به ناحیه موردنظر باشد. علاوه بر این، بیماری‌هایی نظیر دیابت نیز می‌توانند باعث ایجاد بیماری مرالژیا پارستتیکا شوند.

علل بیماری مرالژیا پارستتیکا

بیماری مرالژیا پارستتیکا یک بیماری عصبی است که عوامل مختلفی می‌توانند به ایجاد آن کمک کنند. اصلی‌ترین عامل این بیماری، فشار زیادی است که به عصب پوست خارجی ران وارد می‌شود که این عصب مسئول احساسات سطح پوست ران مانند سوزش، گزگز و مورمور است. این فشار معمولاً ناشی از استفاده از لباس‌های تنگ، چاقی، افزایش وزن، یا بارداری است. همچنین، بیماری‌هایی نظیر دیابت نیز می‌توانند به‌عنوان عوامل خطرزا برای ایجاد بیماری مرالژیا پارستتیکا عمل کنند، زیرا دیابت می‌تواند به طور مستقیم به عصب‌ها آسیب برساند و حساسیت را افزایش دهد.

علل بیماری مرالژیا پارستتیکا

عوامل ایجادکننده بیماری مرالژیا پارستتیکا

عصب پوستی خارجی ران مسئول حس قسمت پهلوی ران است و فشار یا گیرافتادگی آن می‌تواند به بیماری مرالژیا پارستتیکا منجر شود. این عصب در اکثر افراد از قسمت پهلوی ران و لگن به سمت بالای ران می‌رسد. در این بیماری، عصب دچار فشار، گیرافتادگی و چین‌خوردگی در زیر لیگامان کشاله ران می‌شود. عواملی که می‌توانند باعث افزایش فشار ناحیه لگن و کشاله ران شوند و سبب فشار به این عصب شوند، شامل:

  • پوشیدن لباس‌های تنگ مانند شلوارهای تنگ و استفاده از کمربند‌های پهن
  • چاقی و اضافه‌وزن
  • بارداری
  • وجود بافت چسبندگی نزدیک لیگامان کشاله ران ناشی از صدمه یا جراحی قبلی
  • صدمه به عصب در تصادفات رانندگی یا ناشی از دیابت

عواملی که احتمال سوزش ران پا را افزایش می‌دهند

چند عامل می‌توانند احتمال سوزش ران پا را افزایش دهند. این عوامل عبارت‌اند از:

  • نشستن، ایستادن یا راه‌رفتن طولانی‌مدت که می‌تواند فشار بیشتری بر عصب پوستی جانبی ران وارد کند و در نتیجه، درد را تشدید کند.
  • حرکات خاص مانند خم‌کردن زانو یا عقب بردن پای آسیب‌دیده که ممکن است فشار بیشتری بر عصب پوستی جانبی ران اعمال کند و در نتیجه، درد را تشدید کند.
  • موقعیت‌های خاص مانند نشستن با پای خم شده یا خوابیدن به پهلو با پای آسیب‌دیده بالا آورده شده که ممکن است فشار بیشتری بر عصب پوستی جانبی ران ایجاد کنند و در نتیجه، درد را تشدید کنند.

نحوه تشخیص اختلال بیماری مرالژیا پارستتیکا

تشخیص اولیه مرالژیا پارستتیکا معمولاً بر اساس شرح‌حال و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. در شرح‌حال، بیمار از کمردرد، گزگز، مورمور و بی‌حسی در ناحیه خارجی ران شکایت می‌کند. این درد معمولاً در هنگام راه‌رفتن، ایستادن طولانی‌مدت یا نشستن روی صندلی‌های نرم تشدید می‌شود. در معاینه فیزیکی، پزشک حساسیت و کاهش حس در ناحیه خارجی ران را بررسی می‌کند. در بعضی حالات، پزشک ممکن است از روش‌های تصویربرداری یا الکتروفیزیولوژیک برای تأیید یا رد تشخیص‌های افتراقی استفاده کند.

روش‌های تصویربرداری معمولاً برای رد سایر علل درد در ناحیه خارجی ران، مانند تومور، عفونت یا شکستگی استخوان انجام می‌شود. این روش‌های تصویربرداری شامل رادیوگرافی، سونوگرافی، MRI، CT scan و نوار عصب عضله (EMG) می‌شوند که برای ارزیابی عملکرد عصب و عضله استفاده می‌شوند. در نهایت، نوار عصب عضله (EMG) به‌عنوان یک آزمایش الکتروفیزیولوژیک نیز برای ارزیابی عملکرد عصب و عضله مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درمان مرالژیا پارستتیکا در قم

درمان بیماری مرالژیا پارستتیکا

برای درمان مرالژیا پارستتیکا، اقدامات مختلفی وجود دارد که می‌تواند در بهبود علائم بیماری مؤثر باشد. این اقدامات شامل:

پوشیدن لباس‌های گشاد: پوشیدن لباس‌های گشاد به کاهش فشار بر عصب پوستی خارجی ران کمک می‌کند.

کاهش وزن: اضافه‌وزن یا چاقی می‌تواند باعث افزایش فشار بر عصب پوستی خارجی ران شود، بنابراین کاهش وزن اضافی می‌تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند.

مصرف مسکن‌ها: مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

داروهای ضدافسردگی: داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای مانند آمی‌تریپتیلین و نورتریپتیلین می‌توانند به کاهش درد و بهبود خواب کمک کنند.

داروهای ضدتشنج: داروهای ضدتشنج مانند گاباپنتین و پره‌گابالین می‌توانند به کاهش درد و بهبود عملکرد عصب پوستی خارجی ران کمک کنند.

تغییرات در سبک زندگی: تغییرات در سبک زندگی می‌توانند به پیشگیری و درمان سوزش پا کمک کنند. این تغییرات شامل پرهیز از پوشیدن لباس‌های تنگ، ایستادن یا راه‌رفتن طولانی‌مدت، حفظ وزن نرمال و کاهش وزن اضافه می‌شود.

اگر راهکارهای غیرجراحی مؤثر نباشند، جراحی برای آزادسازی عصب پوستی خارجی ران لازم است. همچنین، رادیو فرکانسی عصب و تزریق استروئید ممکن است در کاهش درد مؤثر باشد، اما تزریق کورتیکواستروئیدها ممکن است عوارضی مانند افزایش فشارخون، دیابت و کاهش میل جنسی داشته باشد.

درمان بیماری مرالژیا پارستتیکا

تمرینات ورزشی برای کاهش سوزش ران پا

تمرینات ورزشی می‌توانند به بهبود علائم مرالژیا پارستتیکا کمک کنند. این تمرینات شامل:

ورزش‌های لگنی:

این ورزش‌ها باعث افزایش انعطاف‌پذیری لگن و کاهش فشار بر عصب پوستی خارجی ران می‌شوند. ورزش‌هایی مانند پل زدن، کشیدن لگن و بالابردن پا می‌توانند مفید باشند.

تقویت عضلات چهار سر ران:

این عضلات در نزدیکی عصب پوستی خارجی ران قرار دارند و می‌توانند باعث فشار بر این عصب شوند. ورزش‌هایی مانند کشش عضلات چهار سر ران در حالت ایستاده و خیز برداشتن می‌توانند بهبودبخشی علائم را فراهم کنند.

نکته: در هنگام انجام این ورزش‌ها، باید مراقب بود که درد ران تشدید نشود و در صورت بروز درد، باید ورزش را متوقف کرد.

در آخر...

مرالژیا پارستتیکا، در صورت عدم درمان، می‌تواند باعث افزایش درد، بی‌حسی، یا سوزش در ناحیه ران و لگن شود و در راه‌رفتن اختلال‌هایی ایجاد کند. برای کنترل و مدیریت علایم، توصیه می‌شود با پزشک ارتوپد مشورت کنید. استفاده از تمرینات استرچینگ و تقویتی، فیزیوتراپی، داروهای ضدالتهابی و اصلاح روش‌های راه‌رفتن می‌تواند مؤثر باشد. به‌زودی اقدام به درمان کنید تا عوارض بیشتری جلوگیری شود و کیفیت زندگی بهبود یابد.

سوالات متداول

شما به سه روش می‌توانید نوبت ویزیت دکتر معظمی‌پور را رزرو کنید:

 

هماهنگی عمل‌های ارتوپدی: ۰۹۱۹۱۴۸۷۶۶۸

درمان بیماری مرالژیا پارستتیکا در قم

اشتراک گذاری در:

نویسنده این مطلب:

نظرات بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمردرد
مقالات

کمردرد | تشخیص، علت، پیشگیری و درمان

کمردرد، یکی از مشکلات شایع و مزاحم است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. علائم آن ممکن است از ناحیه پایین کمر تا ناحیه گردن احساس شود و به دلیل عوامل مختلفی از جمله بلندکردن اشیا سنگین یا بد خوابیدن رخ می‌دهد. در اینجا به بررسی علل و

بیشتر بخوانید »
پا چنبری
مقالات

پا چنبری

در هر ۱۰۰۰ نوزاد، یک نوزاد باحالت پا چنبری یا کلاب فوت به دنیا می‌آید. این وضعیت معمولاً با خم‌شدن پاها و حالت لبخندی در نوزادان همراه است. اکثراً نوزادان با پای پرانتزی از نظر سلامتی کامل هستند، اما اگر این وضعیت درمان نشود، ممکن است در آینده با مشکلات

بیشتر بخوانید »
بیماری های ارتوپدی کودکان
مقالات

معرفی انواع بیماری های ارتوپدی کودکان

بیماری های ارتوپدی کودکان مشکلاتی هستند که به ساختارها و عملکرد اطراف استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌های نرم بدن ارتباط دارند. این نوع بیماری‌ها می‌توانند به صورت ترمیم‌پذیر یا غیرترمیم‌پذیر باشند و تأثیر بسزایی بر رشد و توسعه سالم کودکان داشته باشند. کودکان در مراحل مختلف رشد خود به عنوان

بیشتر بخوانید »