پا چنبری

پا چنبری

فهرست مطالب

در هر ۱۰۰۰ نوزاد، یک نوزاد باحالت پا چنبری یا کلاب فوت به دنیا می‌آید. این وضعیت معمولاً با خم‌شدن پاها و حالت لبخندی در نوزادان همراه است. اکثراً نوزادان با پای پرانتزی از نظر سلامتی کامل هستند، اما اگر این وضعیت درمان نشود، ممکن است در آینده با مشکلات راه‌رفتن همراه با درد مواجه شوند. بیش از نیمی از نوزادان پا چنبری، هر دوپایشان از این وضعیت رنج می‌برند. برای آشنایی بیشتر با این مسئله و روش‌های درمان کلاب فوت، در ادامه با ما همراه باشید.

خدمات ما | بهترین ارتوپد در قم | دکتر علی معظمی پور

کلاب فوت در نوزاد: شناخت، علت‌ها و درمان

پا چنبری یا کلاب فوت بیماری مادرزادی است که از بدو تولد وجود دارد و باعث خم‌شدن پاهای نوزاد به سمت داخل یا پایین می‌شود. این مشکل اغلب در یک پا، گاهی هم در هر دو پا با شدت متفاوت ظاهر می‌شود. در نوزادان مبتلا، تاندون‌هایی که ماهیچه‌های ساق پا را به پاشنه متصل می‌کنند، کوتاه می‌شوند و این باعث خروج پا از فرم طبیعی خود می‌شود. باتوجه‌به شیوع این بیماری، حدود ۱ نوزاد از هر ۱۰۰۰ نوزاد متولد شده در ایالات متحده با این مشکل روبه‌رو می‌شود. معمولاً پسران دوبرابر بیشتر احتمال دارند که با بیماری کلاب فوت متولد شوند.

اکثر نوزادان با پای پرانتزی سالم هستند و در درصد کمی از موارد، این مشکل به‌عنوان بخشی از بیماری‌های جدی‌تر مثل اسپینا بیفیدا ظاهر می‌شود. با انجام درمان در دوران نوزادی، می‌توان این وضعیت را اصلاح کرد و نوزادان به طور طبیعی در آینده حرکت کنند. اگرچه این بیماری به‌خودی‌خود دردی ندارد، اما در صورت عدم درمان ممکن است مشکلات راه‌رفتن را در آینده به همراه داشته باشد. به همین دلیل، شروع درمان پا چنبری باید در یک یا دو هفته از تولد صورت گیرد. شما باید برای درمان این بیماری به بهترین ارتوپد نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید.

ظاهر کلاپ فوت یا پا چنبری

پا چنبری، یک وضعیت متنوع است و این حالت می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. در این وضعیت، ممکن است پا به سمت داخل کمی چرخیده و شکل کف پا تا حدودی تغییر کند. پا چنبری خفیف ممکن است به طور ظاهری کمتر به چشم بیاید، تا حالت‌های شدیدتر که با تغییرات چشمگیرتری در ظاهر کف پا و ساق همراه می‌شود، حالت‌های متنوعی از این وضعیت وجود دارد که در ادامه مقاله به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پا چنبری

انواع پا چنبری: مدل‌ها و اهمیت درمان

پا چنبری به طور عمده به دو گروه تقسیم می‌شود:

  • پا چنبری ایزوله (ایدیوپاتیک یا بدون علت مشخص): شایع‌ترین نوع پا چنبری، به‌خصوص در کودکان بدون مشکلات پزشکی دیگر. این نوع بیشتر در کودکان بدون مشکلات پزشکی دیگر ظاهر می‌شود و اغلب به‌سرعت به درمان واکنش نشان می‌دهد.
  • پا چنبری غیر ایزوله: همراه با اختلالات عصبی و عضلانی، آرتروگریپوز، یا شکاف مهره. این نوع پا چنبری با اختلالات دیگر همراه است و در صورت همراهی با بیماری‌های عصبی عضلانی، ممکن است به درمان ارتوپدی مقاوم‌تر نیاز داشته باشد و به جراحی‌های چندگانه احتیاج پیدا کند.

اهمیت درمان: بدون توجه به‌شدت یا نوع پا چنبری، درمان ضروری است. در صورت عدم درمان، کودک ممکن است با مشکلات راه‌رفتن و در آینده با درد و محدودیت‌های شدید مواجه شود. والدین باید اطمینان حاصل کنند که با درمان مناسب ارتوپدی، فرزندشان قادر به داشتن یک زندگی طبیعی و فعال خواهد بود.

متخصص ارتوپد قم

علائم: شناخت و تشخیص آسان در نوزادان

تشخیص کلاب فوت در نوزادان عموماً کاری پیچیده نیست و از طریق بررسی فیزیکی به‌سادگی امکان‌پذیر است. در برخی موارد، از انجام سونوگرافی در مراحل پایانی بارداری هم می‌توان برای تشخیص این بیماری استفاده کرد. علائم پا چنبری متفاوت است؛ ولی به‌راحتی توسط متخصص تشخیص داده می‌شود. برخی از علائم این وضعیت عبارت‌اند از:

  • پا به سمت پایین خم شده و انگشتان پا ممکن است به سمت داخل خم شوند.
  • ظاهر پا به سمت پهلو یا گاهی وارونه است.
  • طول پا ممکن است به مقداری کمتر از پای دیگر باشد.
  • عضلات ساق پا در پای آسیب‌دیده ممکن است به طور کامل رشد نکرده باشند.
  • محدودیت در دامنه حرکت پا امکان‌پذیر است.
  • در حالت‌های شدید، پا ممکن است به طور کامل وارونه شود.

این نشانه‌ها، توسط متخصصان به‌عنوان علائم پا چنبری تشخیص داده می‌شوند.

درمان پاچنبری در نوزادان

درمان پاچنبری نوزاد از اولین لحظات تولد شروع می‌شود. باتوجه‌به اینکه نوزادان تا زمانی که راه‌رفتن را یاد نگیرند از پاهای خود استفاده نمی‌کنند، ابتدای تولد بهترین زمان برای درمان پا چنبری است.

جراحی پا چنبری:

درصورتی‌که تاندون‌ها و بافت‌های پای نوزاد خیلی کوتاه باشند، جراحی بهترین راهکار برای درمان کلاب فوت است. این جراحی معمولاً در سنین ۶ ماهگی تا یک‌سالگی انجام می‌شود. در این عمل جراحی، زانو به زاویه پا اصلاح می‌شود و با قراردادن پا در گچ، برای مدتی پایدار می‌شود. پس از جراحی، اغلب نیاز است که کودک از کفش‌های ویژه برای مدت ۱ سال استفاده کند.

درمان پونستی (Ponseti):

در این روش از گچ به‌تنهایی برای اصلاح زاویه پا استفاده می‌شود. پزشک پا را به سمت موقعیت صحیح کشیده و سپس یک‌لایه گچ روی آن قرار می‌دهد تا آن را در آنجا نگه دارد. هر هفته گچ برداشته شده و زاویه پا مجدداً اصلاح می‌شود. این فرایند ادامه دارد تا زمانی که پا به طور کامل در موقعیت صحیح قرار گیرد که معمولاً چند ماه طول می‌کشد.

گاهی اوقات، پزشک بخشی از تاندون آشیل را که پاشنه پای نوزاد را به ماهیچه ساق پای او متصل می‌کند، ببندد. این کار به تاندون اجازه می‌دهد تا به‌اندازه طبیعی رشد کند. پس از اتمام این دوره درمان، احتمالاً کودک باید چندین ماه از کفش‌های ویژه استفاده کند و همراه با آن تمرینات ورزشی مناسب را انجام دهد. از پزشک اطفال خود بخواهید تا شما را به یک پزشک ارتوپد باتجربه در زمینه درمان پا چنبری در قم ارجاع دهد.

کلام آخر ...​

بر اساس بررسی‌ها، دلیل دقیق برای ایجاد پا چنبری مشخص نشده است، اما مسائل ژنتیکی و نحوه زندگی مادر در دوران بارداری ممکن است تأثیرگذار باشند. در صورت عدم درمان پای چنبری نوزاد، این وضعیت می‌تواند باعث مشکلات راه‌رفتن عادی در آینده شود. هرچند بعضی افراد ممکن است با پای چنبری راه بروند، اما این اقدام در بزرگسالی با چالش‌های زیادی همراه است. کودکان مبتلا به‌پای چنبری اغلب مجبور به راه‌رفتن روی لبه‌های پای خود هستند که ممکن است منجر به پینه‌های بزرگ و درد مزمن در پا شود. به همین دلیل، پس از تشخیص این بیماری بعد از تولد نوزاد، توصیه می‌شود که به‌سرعت برای درمان اقدام شود.

اشتراک گذاری در:

نویسنده این مطلب:

نظرات بلاگ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درد دنبالچه
مقالات

درد دنبالچه چیست؟ + علائم و درمان

درد دنبالچه، یک حالت ناراحت‌کننده نسبتاً متداول در قسمت پایینی ستون فقرات است، که این درد هنگام نشستن و ایستادن ناگهانی، شدت آن افزایش می‌یابد. این ناراحتی ممکن است ناشی از فعالیت‌هایی همچون زمین خوردن یا انجام ورزش‌های دوچرخه‌سواری باشد. دنبالچه، یک ساختار مثلثی کوچک است که در انتهای پایینی

بیشتر بخوانید »
دیسک گردن
مقالات

حرکات ممنوعه برای دیسک گردن که باید بدانید! + درمان و پیشگیری

درمان دیسک گردن در قم با تغییر سبک زندگی افراد و افزایش استفاده از تکنولوژی‌های دیجیتال، مشکلات مرتبط با دیسک گردن به شکل فزاینده‌ای در حال گسترش است. ساعات طولانی نشستن پشت میز، استفاده مداوم از گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها و همچنین کاهش فعالیت‌های فیزیکی از عوامل مهمی هستند که به افزایش

بیشتر بخوانید »
بیماری های ارتوپدی کودکان
مقالات

معرفی انواع بیماری های ارتوپدی کودکان

بیماری های ارتوپدی کودکان مشکلاتی هستند که به ساختارها و عملکرد اطراف استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌های نرم بدن ارتباط دارند. این نوع بیماری‌ها می‌توانند به صورت ترمیم‌پذیر یا غیرترمیم‌پذیر باشند و تأثیر بسزایی بر رشد و توسعه سالم کودکان داشته باشند. کودکان در مراحل مختلف رشد خود به عنوان

بیشتر بخوانید »